Pruszcz Gdański

Urząd Gminy Pruszcz Gdański

ul. Wojska Polskiego 30
83-000 Pruszcz Gdański

Sekretariat: (58) 692 94 21

sekretariat@pruszczgdanski.pl

www.pruszczgdanski.pl

Pruszcz Gdański - bursztynowa faktoria

Gmina Pruszcz Gdański należy do aglomeracji gdańskiej, nad rzeką Radunią. Gmina leży na stuku Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego. Ma do duży wpływ na zróżnicowanie typów krajobrazu w najbliższej okolicy.
 

 

Pierwsi osadnicy na tym terenie pojawili się około VIII w p.n.e. Największym atutem tej lokalizacji była bliskość morza, co spowodowało szybki rozwój. Powstał tu ważny ośrodek handlowy zwany ‘faktorią”. W okresie Imperium Rzymskiego tereny Pruszcza Gdańskiego i “faktorii” były celem kupieckich ekspedycji po bursztynowym szlaku. Faktoria stała się ekonomicznym centrum między Tczewem, Gdańskiem i całym Pomorzem Wschodnim. Zyski przynosiła sprzedaż surowych brył bursztynu a także jego gotowe wyroby, dlatego wokół powstawały liczne warsztaty rzemieślnicze.

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem regionu jest obecnie, otwarta w 2011 roku rekonstrukcja osady handlowej, która nie tylko prezentuje życie ówczesnych mieszkańców Pomorza, ale także oferuje lekcje muzealne, prezentacje dawnych rzemiosł. W Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria można zajrzeć do Chaty Wodza, Bursztyniarza, czy Kowala, a także Hali Targowej.

Atrakcje w Gminie Pruszcz Gdański