Szlak Elektrowni Wodnych Raduni

Pruszcz Gdański

Urząd Gminy Pruszcz Gdański

ul. Wojska Polskiego 30
83-000 Pruszcz Gdański

Sekretariat: (58) 692 94 21

sekretariat@pruszczgdanski.pl

www.pruszczgdanski.pl


Szlak Elektrowni Wodnych prowadzi przez elektrownie:

  • EW Straszyn, wybudowana w 1910 roku, o mocy 2 411 kW i spadzie 13,80 metra
  • EW Prędzieszyn, wybudowana w 1937 roku, o mocy 872 kW i spadzie 4,50 metra
  • EW Kuźnice, wybudowana w 1934 roku, o mocy 781 kW i spadzie 4,21 metra
  • EW Juszkowo, wybudowana w 1937 roku, o mocy 250 kW i spadzie 4,25 metra
  • EW Pruszcz II, wybudowana w 2005 roku, o mocy 250 kW i spadzie 5,56 Kajakowy Szlak Elektrowni Wodnych Raduni

Między Straszynem a Pruszczem Gdańskim znajduje się unikalny w Polsce kajakowy szlak elektrowni wodnych. Szlak ma długość siedmiiu kilometrów, jego pokonanie zajmuje około 2 godziny.

Po drodze można podziwiać cztery zabytkowe elektrownie wodne na rzece Raduni. Elektrownie powstały na początku XX wieku i pracują do dziś. Szlak rozpoczyna się w Straszynie. Podczas spływu przepływa się na zmianę przez wartkie odcinki i spokojne jeziora zaporowe w okolicy elektrowni. Trasa zachwyca malowniczymi krajobrazami. W Pruszczu Gdańskim, w pobliżu Faktorii Bursztynowej i Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego, istnieje możliwość zakończenia spływu. Bardziej wytrwali wodniacy mogą go kontynuować Radunią i Motławą w kierunku Gdańska. Droga do Gdańska wiedzie przez Pruszcz Gdański oraz gdańskie dzielnice - Święty Wojciech, Olszynkę, przez Kamienną Śluzę, Opływ Motławy i Starą Motławę do zabytkowej części Gdańska. Wycieczkę można skończyć w przystani klubu kajakowego PTTK "Żabi Kruk".

Dolny odcinek Raduni został zmodernizowany oraz udostępniony turystom dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej