Sztutowo

Informacja turystyczna: Sztutowo

ul. Gdańska 55
tel. 55 247 80 88

Informacja turystyczna: Kąty Rybackie

ul. Rybacka 64
tel. 55 247 87 86

Biura informacji turystycznej na terenie Gminy Sztutowo ? czynne w sezonie letnim od 9.00 ? 17.00

Sztutowo i Kąty Rybackie

Gmina Sztutowo położona jest u nasady Mierzei Wiślanej, na północno-wschodnim krańcu Żuław Wiślanych. W skład gminy wchodzi 8 sołectw: Grochowo Trzecie, Groszkowo, Kąty Rybackie, Kobyla Kępa, Łaszka, Płonina, Sztutowo, Grochowo Pierwsze. Największe miejscowości w pasie nadmorskim to Sztutwo i Kąty Rybackie.
Gmina znajduje się w obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Dodatkowo, między Sztutowem a Kątami Rybackimi, wyznaczono obszar ptasiego rezerwatu przyrody Kąty Rybackie. Na jego terenie ochronie podlega kolonia lęgowa kormoranów i czapli siwej.

 Sztutowo może poszczycić się szeroką plażą oraz pięknymi lasami. Można tu zaczerpnąć świeżego powietrza, poczuć przesyconą jodem morską bryzę. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1432 r. Początkowo wieś była typową w tym regionie osadą rybacką. Obecnie oprócz rybołówstwem, mieszkańcy zajmują się rolnictwem i turystyką.

Sztutowo zapisało się tragicznie na kartach współczesnej historii. Tu zlokalizowany był najdłużej działający niemiecki obóz koncetracyjny. Utworzony został 2 września 1939 r i istniał do 9 maja 1945 r. Dziś na jego terenie działa Muzeum Stutthof.

Kąty Rybackie to druga pod względem wielkości miejscowość na terenie gminy Sztutowo.
Jej początki sięgają XVII wieku, kiedy to powstały tu pierwsze zabudowania. Osada rozwijała się jako część Sztutowa, by na początku XIX w. usamodzielić się i odłączyć.
Obecnie to miejscowość prężnie rozwijająca swoją bazę turystyczną. Działa tu Muzeum Zalewu Wiślanego, w którym można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat Mierzei Wiślanej i jej mieszkańców. Kąty mimo rozwiniętej bazy noclegowej i gastronomicznej zachowały pewną kameralność. Goście tu wypoczywający chwalą sobie otoczenie natury, ciszę i spokój. Położenie między Sztutowem i Krynicą Morską sprzyja szerszemu poznaniu piękna Mierzei Wiślanej.

Atrakcje w Gminie Sztutowo