Żuławski Park Historyczny

Nowy Dwór Gdański

Informacja turystyczna w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Wejhera (skwer Chopina)

otwarta w sezonie letnim (czerwiec - sierpień)
poniedziałek - piątek, godziny: 10.00 - 16.00

Wokół informacji turystycznej można korzystać z darmowego z internetu bezprzewodowego (sieć hotspot_ug)


Godziny otwarcia:

Czynne codziennie oprócz poniedziałków w godzinach:
od 1.05 do 30.09 w godzinach od 11:00 do 16:00
od 1.10 do 30.04 w godzinach od 11:00 do 15:00
Inne terminy po uzgodnieniu.

Bilet wstępu - 4 zł normalny, 2 zł ulgowy 
Żuławski Park Historyczny

Budynek Żuławskiego Parku Historycznego powstał w 1890 roku. Była to wtedy serownia na parceli Rossgarten 17, czyli przy obecnej ulicy Kopernika 17. Wcześniej, w tym miejscu znajdowały się stajnie pierwszej nowodworskiej poczty. Pierwszym dzierżawcą był Leonhard Krieg, od 1874 roku posiadający już mleczarnię w Myszewie (Groß Mausdorf). Produkowano tu sery typu tylżyckiego i szwajcarskiego. W 1892 roku w odkupionych budynkach powstała wzorcowa mleczarnia i serownia z nowoczesnym na owe czasy, pierwszym w tej części Europy, systemem chłodniczym.

Na przestrzeni lat mleczarnia rozrastała się. Przedsiębiorstwo rozrastało się i pod koniec lat 30. dwudziestego wieku mleczarnia przerabiało do 17 000 litrów mleka dziennie. 

W czasie II wojny światowej mleczarnie, których właścicielami byli Szwajcarzy, zostały upaństwowione. Tak stało się także z nowodworskim przedsiębiorstwem. Po zakończeniu działań wojennych, budynek stał się magazynem łupów armii radzieckiej. Później, do lat 80. XX wieku, była tu baza Spółdzielni Transportu Wiejskiego i magazyny Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. 

W lutym 1993 roku grupa inicjatywna skupiona w Klubie Nowodworskim, przy aprobacie i wsparciu ówczesnych władz samorządowych, postanowiła o założeniu Muzeum Żuławskiego. Jego uroczystego otwarcia dokonano 11 czerwca 1994 roku.
W 2009 roku gmina Nowy Dwór Gdański rozpoczęła kompleksową przebudowę obiektu w części wpisanej do rejestru zabytków powołując do życia z dniem 1 maja 2011 roku Żuławski Park Historyczny.

foto: plus.google.pl 

Celem Żuławskiego Parku Historycznego jest rozpoznanie i promocja najcenniejszych zabytków regionu, organizowanie konferencji naukowych i nie tylko, opracowywanie publikacji dotyczących dziedzictwa kulturowego Żuław, popularyzacja dobrych praktyk projektowych przy zabytkach, wspieranie, tworzenie oraz promocja produktów markowych i turystycznych województwa.