Dom podcieniowy z 1731 r.

Cedry Wielkie

Urząd Gminy Cedry Wielkie 

Adres: Krasickiego 16, Cedry Wielkie
Telefon:58 683 61 64


Żuławskie domy podcieniowe




Dom podcieniowy z 1731 r. w Miłocinie

Spośród istniejących i tak charakterystycznych dla regionu Żuław domów podcieniowych, które w przeszłości były dominatem w krajobrazie żuławskim na terenie gminy Cedry Wielkie zachowały się jedynie trzy, z tego jeden od 2005 r. stał się własnością gminy.

Przedmiotowy obiekt to imponujący rozmiarami budynek z podcieniem wspartym na 8 słupach i bogato zdobionym szczytem o konstrukcji szkieletowej. Wybudowany został w 1731 r. dla właściciela o nazwisku H.R. Do dziś nad drzwiami do sieni zachowały się inicjały fundatorów i rok budowy (ANNO MDCCXXXI). W sieni domu znajduje się drewniana ozdobna galeria, z której prowadzą wejścia do pomieszczeń na piętrze. Budynek posiada cechy architektoniczne charakterystyczne dla domów osadników holenderskich tak charakterystyczny dla Żuław Wiślanych.

Po dokonaniu remontu przedmiotowego domu podcieniowego zamierzeniem gminy jest aby obiekt ten stał się zabytkową atrakcją i wizytówką całej gminy Cedry Wielkie. Ponadto bardzo dobrą poznawczo formą zaprezentowania charakterystycznego sposobu gospodarowania na Żuławach jest pomysł rekonstrukcji dużego folwarku żuławskiego. Pomysł ten można urzeczywistnić na bazie zachowanego domu podcieniowego i wokół niego dokonać rekonstrukcji zespołu obiektów tworzących charakterystyczną rolniczą zagrodę żuławską.

Przewiduje się zrekonstruowanie istniejących historycznie w tym miejscu obiektów gospodarczych: stajni, stodoły, spichlerzyka i niedużej wozowni. Ponadto planuje się rekultywację istniejącego, zachowanego fragmentu towarzyszącego folwarkowi parku. W części parkowej zaś proponuje się ustawienie popularnych w bogatszych folwarkach żuławskich altany herbacianej. Wszystkie te obiekty będą ogólnodostępne i będą spełniały funkcje kulturalno – edukacyjne.

W związku z powyższym aby idea rekonstrukcji „Folwarku Żuławskiego” doszła do skutku pierwotnym celem staje się remont domu podcieniowego, który stanowił by centralny punkt kultury żuławskiej. źródło: visitzulawy.pl

foto: fotopolska.eu