
Żuławski Ośrodek Kultury
Nowy Dwór Gdański
Informacja turystyczna w Nowym Dworze Gdańskim
ul. Wejhera (skwer Chopina)
otwarta w sezonie letnim (czerwiec - sierpień)
poniedziałek - piątek, godziny: 10.00 - 16.00
Wokół informacji turystycznej można korzystać z darmowego z internetu bezprzewodowego (sieć hotspot_ug)
Żuławski Ośrodek Kultury
Budynek ŻOKu powstał w 1934 r. Od początku miało się tam znajdować centrum kulturowe: sala kino-teatralna, restauracja oraz sala bankietowa wraz zapleczem. Obiekt wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia techniczne.
W razie potrzeby mógł w każdej chwili zostać przekształcony na obiekt typowo wojskowy. Podczas działań wojennych, w 1945 roku bomba uszkodziła fragment dachu. Znacznie większe szkody poniosło wyposażenie, w dużej części zrabowane lub po prostu zdewastowane.
Napływająca na tereny Żuław Wiślanych ludność z kresów wschodnich, szybko zajęła się odbudową zalanych i zniszczonych wojną Żuław. Już w 1950 r. w Nowym Dworze Gdańskim otwarto pierwszy w Polsce dom kultury.
Na działalność kulturalną przeznaczono pierwotnie cały obiekt (2 skrzydła), jednak w 1954 roku jeden z budynków przeznaczono na biura Prezydium Rady Narodowej.
Od tego czasu Dom Kultury zajmuje skrzydło południowe z salą widowiskowo - kinową i dawną salą bankietową zwaną potocznie Lider Klubem.
foto: http://www.zok-ndg.pl/
W budynku zachowały się oryginalne, zabytkowe mechanizmy sceny, niektóre urządzenia (np. ppoż.) oraz ciekawe elementy dekoracyjne (ozdobne kraty, sztukaterie, autentyczny prospekt sali kino teatralnej).
W grudniu 1998 roku, obiekt został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Elbląskiego (po reformie samorządowej Nowy Dwór Gdański należy do województwa pomorskiego).
Od listopada 2003 roku możemy się cieszyć odnowioną salą widowiskową.
Żuławski Ośrodek Kultury to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Odbywają się tu koncerty, inscenizacje, warsztaty. To obowiązkowy punkt na liście 'miejsc do zobaczenia' każdego kto przyjeżdża na Żuławy.